Manawydan Fórum

Úplná verze: [faq] Čo treba vedieť o hre na Manawydane?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Vzhľadom na to že tu máme nových hráčov tak som sa rozhodol že napíšem trošku obsiahlejší topic. Je síce pravda že časť týchto vecí nájdete v tutoriale, ale niektoré informácie nie.

1. Manawydan je RP server
V praxi to znamená že do hry píšete len také veci o ktorých vie vaša postava, jazykom akým by hovorila. To znamená...

Expenie = trénovanie
OK = Ano / Dobre
Smile = *Smeje sa*

V princípe sa treba vyhnúť modernej reči a snažiť sa používať staršie výrazy.

Druhou vecou je že k postave ktorú máte v hre si vymyslíte charakter ktorý budete hrať. To zahrňuje ako hovorí, ako sa pohybuje, prípadne či má nejaké zvyky alebo minulosť.

*niečo* je Emote. Tým sa vyjadruje nejaký druh akcie. Napríklad *Smeje sa* alebo *Zamával*.
(OOC: text) = Out Of Character. Text v zátvorkách je vždy zobrazený šedou farbou a sú to veci ktoré by vaša postava nepovedala. Obvykle nejaká technická vec ktorú chcete povedať do hry. Na mieste je snaha vyhýbať sa OOC pokial je to možné.

2. Som v hre. Čo teraz?
Vaša postava musí jesť. Väčšinou to znamená nájsť si niečo čím sa uživíte aj na prvom leveli - najčastejšie je to sekanie dreva alebo ťažba rudy. Toto nieje ale jediný spôsob. Môžete sa dať do služieb niektorého skúsenejšieho hráča.

3. Čo je to za miesto?
Väčšina hráčov začína v meste Ishar. Je to hlavné mesto ludí. Má svoje zákony a tie je dobré si prečítať. Zákonník nájdete kúsok na sever od fontány.

4. Ako sa tu zvyšuje level?
- Hráč dostáva expy. V priebehu toho ako sa zvyšujú dostáva možnosť zvyšovať svoju silu, obratnosť a inteligenciu.
- Ked dosiahne maximálnu hodnotu, musí vyhladať učitela a zvýšiť si level. U učitela dostane možnosť zvýšiť si schopnosti.
- S vyšším levelom hráč obdrží aj volné perkové body. Tie môže investovať do učenia perkov, ale u iného učitela.

Učitelia sú rozmiestnený v pomerne lahko dostupných miestach. Učitelom môže byť aj hráč.

5. Ako funguje mágia?
Slová moci (Words of power) sú rozdelené do niekolkých skupín. Každé určuje iný spôsob zoslania kúzla alebo použitia živlu. Z nich najpodstatnejšie sú tieto:

Vlnové slová
Van = Pozitívna energia
Je naviazaná hlavne na schopnosť povolávania.

Evart = Negatívna energia
Je to vlnové slovo nekromancie.

Pyro = Oheň
Deštruktívny element naviazaný hlavne na schopnosť Evokácie a invokácie

Ji = Blesk
Je tiež naviazané na evokácie a invokácie, ale aj na astronomii.

Hielo = Chlad
Evokácie a invokácie a obrana proti mágii.

Na začiatok si z týchto slov vyberte len jedno a tiež len jednu schopnosť.

Ak sa chcete dozvedieť o mágii viac, treba hladať v hre. Na obsahu knižníc sa momentálne pracuje. Smile

6. Dej
Je to už vela rokov čo bol celý svet Manawydanu postihnutý záhadnou Pohromou. Všetko živé postihla Bolesť ktorá doháňala k šialenstvu všetky bytosti. Jediné miesto ktoré zázračne neostalo postihnuté Bolesťou bolo mesto Ishar.

Zúfalí obyvatelia, ale aj utečenci zo všetkých kútov sveta sa tu opevnili aby sa bránili pred zlom ktoré chcelo dobyť aj posledné miesto kde nebola Bolesť. Démon, ktorý Bolesť na svet privolal bol nakoniec porazený a z väčšiny sveta Bolesť ustúpila, a služobníci temnoty sa museli stiahnuť do podzemných jaskýň kde dalej spriadajú svoje plány. Napriek tomu však stále sú miesta kde Zlo drží v moci celé mestá a pevnosti.
Dobrej nápad a pěkně zpracované. Jen bych RP nevysvětloval jako to, že musí člověk mluvit bez smajlíků a psát mírně archaicky. RP bych sám definoval jako vytvoření si chrakteru a osobnosti postavy, kterou se pak snažíme mluvou, jednáním a tím co dělá (emotováním) ztvárnit. Připodobnil bych to k hereckým rolím v divadlu Smile.
Já myslím, že je to trochu od obojího. Včetně třeba toho, že někdy lidi i špatně pochopí, co je to emotování a pak emotují něco, co by ve skutečnosti nikdo z okolí neviděl (vnitřní stav mysli apod.)..
Upravené.

Osobne hrám "svoj" charakter už pomerne dlho. Je to "jednoduchá" cesta, ale občas zabúdam na to že hráči vymýšlajú rôzne postavy a hrajú ich.

Hlavne som chcel dať info o tom aby hráči nepoužívali bežný jazyk za čo by teoreticky mohlo hroziť sekanie polien, alebo ingame basa.

Samozrejme áno RP = Role play. Hráč si vymyslí a vypracuje rolu a hrá ju.